Novinky

Včelařské muzem v Chlebovicích

18.8.2020

Starobylé chlebovické fojtství je státem chráněný objekt. Historicky se připomíná v roce 1326 v listině biskupa Konráda. Už vstup do muzea ohromí. Za krásnými dveřmi s klikou ve tvaru kohouta se nachází klenutá síň s původní valounovou dlažbou. 

V památkově chráněném objektu milovníky historie určitě potěší dobové doklady o včelařství a obci. Nezbytnou pomůckou pro včelaře je dýmka, kterou v Chlebovicích najdete hned několik, přičemž nejstarší pochází ze Slezska a má 150 let. Další část muzea je věnována včelařsky významným rostlinám a živočichům, kteří včelám škodí. Mezi exponáty jsou například plakáty propagující med, včelí produkty, nářadí a pomůcky pro včelaře, medaile, odznaky a známky s včelařskou tématikou. Významným kouskem je i dekret Marie Terezie o včelařství.

Ve venkovní části návštěvníci uvidí dvacítku úlů. Od nejstarších klátů z let před 18. stoletím - vydlabaných kmenů stromů, přes ručně vyřezávané a úly z první republiky až po nejnovější. Shlédnout můžete například úl ve tvaru almárky nebo domečku, který je dovezen až z Polska. Malé děti a alergici se nemusí v muzeu bát, včelí bodnutí jim nehrozí neboť úly jsou prázdné. Na rámcích, které jsou součástí vystavovaných úlů, jsou pro lepší představu včelího života jejich fotografie.

 http://www.vcelaricifm.cz/

Zpět

Spoluorganizátor
Partner
Mediální partner
Mediální podpora

Vystavující

Pořadatel

Černá louka s.r.o.
Ostrava - Moravská Ostrava
702 00

IČ: 26879280
DIČ: CZ26879280

Manažerka veletrhu

Zuzana Boháčová
+420 602 593 447
zuzana.bohacova@cerna-louka.cz

Marketing veletrhu

Jana Jalůvková
+420 723 982 003
jana.jaluvkova@cerna-louka.cz